Description
- Intel Core i5-8365U (1.6 GHz base frequency, up to 4.1 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores) | Intel UHD Graphics 620
- 8 GB DDR4-2400 MHz SDRAM | 256 GB SSD
- 14" FHD (1920 x 1080) 16:9 LED backlight
- Wi-Fi 5 (802.11ac) Bluetooth 5.0
- Windows 11 Pro
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | Lenovo |
| Model: | Thinkpad T490 |
| MPN: | 20N3S6781T-I010 |
| Platforms: | |
| Color: | Black |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Core i5-8365U |
| CPU Speed: | 1.6 GHz |
| CPU Max Speed: | 4.1 GHz |
| CPU Core: | Quad-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Memory Speed: | DDR4 2400 |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 256 GB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Memory: | Shared Memory |
| Graphics Type: | Integrated Graphics |
| Display | |
| Screen Size: | 14" |
| Touchscreen: | No |
| Native Resolution: | 1920 x 1080 |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | 10/100/1000Mbps |
| Network WLAN: | 802.11ac Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 5.0 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Pro |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 2 x USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A 1 x USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C 1 x Ethernet LAN (RJ-45) |
| Video Port: | 1 x HDMI |
| Audio Port: | 1 x headphone/mic port |
| Mic: | Built-in microphone |
| Speaker: | 2 W Speaker |
| Webcam: | HD Camera |
| Keyboard: | Spill-resistant keyboard |
| Mouse Pad: | Multi Touch |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | |
| Power Battery: | 50 Wh Lithium Polymer (LiPo) |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 8.94" x 13" x 0.7" |
| Weight: | 3.5 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Laptop and Power Adapter |







