Description
- 8th Generation Intel Core i7-8665U 1.90 GHz up to 4.80 GHz, 4 cores, 8 threads 8 MB Intel Smart Cache │ Intel UHD Graphics
- 16GB DDR4 2666MHz │ 256GB PCIe SSD
- 14" FHD IPS (1920 x 1080, 250 nit)
- Intel Dual-Band Wire-less 2 x 2 AC /WiFi 6 (AX) and Bluetooth 5.0
- Windows 11 Pro
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | Lenovo |
| Model: | T490 ThinkPad |
| MPN: | 20N3S5GP00-I010 |
| Platforms: | |
| Color: | Black |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | i7-8665U |
| CPU Speed: | 1.9 GHz |
| CPU Max Speed: | 4.8 GHz |
| CPU Core: | Quad-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 16 GB |
| Memory Speed: | DDR4 2666 |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 256 GB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory: | Shared Memory |
| Graphics Type: | Integrated Graphics |
| Display | |
| Screen Size: | 14" |
| Touchscreen: | No |
| Native Resolution: | 1920 x 1080 |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | 10/100/1000Mbps |
| Network WLAN: | 802.11ax Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 5.0 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Pro |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 2 x USB 3.1 (Gen 1) 2 x USB-C (1 Thunderbolt 3) 1 x MicroSD card reader |
| Video Port: | 1 x HDMI 1.4 |
| Audio Port: | 1 x Headphone / mic combo |
| Mic: | Dual far-field microphones |
| Speaker: | Dolby Audio Premium |
| Webcam: | HD 720p |
| Keyboard: | Spill resistant Keyboard |
| Mouse Pad: | Multi Touch |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | 65W adapter |
| Power Battery: | IntegratedLi-on 50 wh Battery |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 8.94" x 12.95" x 0.74" |
| Weight: | 3.23 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Laptop and Power Adapter |





