Description
- Intel Xeon E-2144G (3.6 GHz base frequency, up to 4.5 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 9 MB cache, 4 cores)
- NVIDIA Quadro P2000 (5 GB GDDR5 dedicated)
- 16 GB DDR4-2400 ECC SDRAM │ 512 GB SATA SED SSD
- Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ (2x2) Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo
- Windows 11 Pro
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | HP |
| Model: | Z2 Tower G4 Workstation |
| MPN: | 5DV13UT-E011 |
| Platforms: | |
| Color: | Black |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Xeon E-2144G |
| CPU Speed: | 3.6 GHz |
| CPU Max Speed: | 4.5 GHz |
| CPU Core: | Quad-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 16 GB |
| Memory Speed: | DDR4 2400 |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 512 GB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | NVIDIA Quadro P2000 |
| Graphics Memory: | 5 GB |
| Graphics Type: | Dedicated Graphics |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | 10/100/1000Mbps |
| Network WLAN: | 802.11a/b/g/n Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 5.0 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Pro |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | Front: 2 x USB 3.0 (1 charging) 1 x USB 3.1 Gen 2 Type-C Rear: 1 x RJ-45 2 x USB 2.0 4 x USB 3.0 |
| Video Port: | 2 x DisplayPort 1.2 |
| Audio Port: | 1 x Headphone/microphone combo 1 x Audio-in 1 x Audio-out |
| Mic: | |
| Speaker: | |
| Webcam: | |
| Keyboard: | |
| Mouse Pad: | |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | |
| Power Battery: | |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 14" x 17.1" x 6.7" |
| Weight: | 15.43 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Desktop and Power Cables |





