Description
- AMD Ryzen AI 7 350 (2.0 GHz up to 5.0 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) | AMD Radeon 860M Graphics
- 32 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard) | 1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD
- 16-inch diagonal, 2K (1920 x 1200), touch, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB
- Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.4 wireless card
- Windows 11 Home
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | HP |
| Model: | OmniBook 5 AI |
| MPN: | 16-AG1075CL |
| Platforms: | |
| Color: | Silver |
| Processor | |
| CPU Brand: | AMD |
| CPU Model: | Ryzen AI 7 350 |
| CPU Speed: | 2 GHz |
| CPU Max Speed: | 5 GHz |
| CPU Core: | 8-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 32 GB |
| Memory Speed: | |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 1 TB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | AMD Radeon 860M |
| Graphics Memory: | Shared Memory |
| Graphics Type: | Integrated Graphics |
| Display | |
| Screen Size: | 16" |
| Touchscreen: | Yes |
| Native Resolution: | 1920 x 1200 |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | No |
| Network WLAN: | 802.11ax Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 5.4 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Home |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 1 x USB Type-A 10Gbps signaling rate 1 x USB Type-A 5Gbps signaling rate 2 x USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge) |
| Video Port: | 1 x HDMI-out 2.1 |
| Audio Port: | 1 x headphone/microphone combo |
| Mic: | Integrated dual array digital microphones |
| Speaker: | Dual speakers |
| Webcam: | HP True Vision 1080p FHD IR camera |
| Keyboard: | Full-size, backlit, soft gray keyboard with numeric keypad |
| Mouse Pad: | Multi Touch |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | 65 W USB Type-C |
| Power Battery: | 3-cell, 59 Wh Li-ion polymer |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 10.03" x 14.08" x 0.7" |
| Weight: | 3.97 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Laptop and Power Adapter |





