Description
- 10th Generation Intel Core i7-10700 (2.9 GHz base frequency, up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 16 MB L3 cache, 8 cores)
- Intel UHD Graphics 630
- 16 GB DDR4-2666 SDRAM │ 256GB PCIe NVMe TLC M.2 SSD
- Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) Wi-Fi and Bluetooth
- Windows 11 Pro
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | HP |
| Model: | EliteDesk 800 G6 |
| MPN: | 6C2K2UC |
| Platforms: | |
| Color: | Black |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | i7-10700 |
| CPU Speed: | 2.9 GHz |
| CPU Max Speed: | 4.8 GHz |
| CPU Core: | 8-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 16 GB |
| Memory Speed: | DDR4 2666 |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 256 GB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory: | Shared Memory |
| Graphics Type: | Integrated Graphics |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | 10/100/1000Mbps |
| Network WLAN: | 802.11ax Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Yes |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Pro |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | Rear: 1 x power connector 1 x RJ-45 2 x SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate 2 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate Front: 1 x SuperSpeed USB Type-C 10Gbps signaling rate 1 x SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate 1 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| Video Port: | |
| Audio Port: | 1 x headset connector |
| Mic: | |
| Speaker: | |
| Webcam: | |
| Keyboard: | |
| Mouse Pad: | |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | |
| Power Battery: | |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 6.89" x 6.97" x 1.35" |
| Weight: | 3.13 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Desktop and Power Cable |





