Description
- 11th Generation Intel Core i5-1145G7 (2.6 GHz base frequency, up to 4.4 GHz frequency with Intel Turbo Boost Technology, 8 MB L3 cache, 4 cores) │ Intel Iris Xe Graphics
- 16 GB LPDDR4X-4266 SDRAM │ 512 GB PCIe NVMe Value M.2 SSD
- 13.3" diagonal FHD IPS Ultraslim 2.0mm eDP + PSR2 BrightView touch screen with 0.4mm Gorilla Glass , 400 nits, 72% NTSC (1920 x 1080)
- Intel Dual Band Wireless-AX201 802.11a/b/g/n/ac/ax (2x2) Wi-Fi 6 and Bluetooth 5 Combo
- Windows 11 Pro
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | HP |
| Model: | EliteBook x360 1030 G8 |
| MPN: | 46L31UC |
| Platforms: | |
| Color: | Silver |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | i5-1145G7 |
| CPU Speed: | 2.6 GHz |
| CPU Max Speed: | 4.4 GHz |
| CPU Core: | Quad-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 16 GB |
| Memory Speed: | LPDDR4X 4266 |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 512 GB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory: | Shared Memory |
| Graphics Type: | Integrated Graphics |
| Display | |
| Screen Size: | 13.3" |
| Touchscreen: | Yes |
| Native Resolution: | 1920 x 1080 |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | No |
| Network WLAN: | 802.11ax Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 5.0 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Pro |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 2 x Thunderbolt 4 with USB4 Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort1.4) 2 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate includes two charging port (USB 3.2 Gen 1) |
| Video Port: | 1 x HDMI 2.0b |
| Audio Port: | 1 x Headphone/Microphone Combo |
| Mic: | Microphones (Multi Array including two user facing and two world-facing microphones) |
| Speaker: | 4 x Premium stereo speakers |
| Webcam: | 720p |
| Keyboard: | HP Quiet Keyboard, spill resistant backlit and Durakeys |
| Mouse Pad: | Multi Touch |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | HP Smart 65 W USB Type-C adapter |
| Power Battery: | HP Long Life 4-cell, 54.5 Wh Li-ion polymer |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 7.63" x 11.96" x 0.63" |
| Weight: | 2.68 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Laptop and Power Adapter |






