Description
- 11th Generation Intel Core i7-1185G7 (4 Core, 12M cache, base 3.0 GHz, up to 4.8 GHz, vPro) │ Intel Iris Xe Graphics
- 32 GB LPDDR4x 4267 MHz (Onboard) │ 256 GB SSD M.2 NVMe PCIe
- 14" FHD (1920 x 1080) IPS-Type LCD TouchScreen 16:9 60 Hz 400 cd/m2 600:01:00
- Intel Wi-Fi 6 AX201 2x2 .11ax 160MHz + Bluetooth 5.1
- Windows 11 Pro
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | DELL |
| Model: | Latitude 7420 |
| MPN: | LATITUDE 7420-I022 |
| Platforms: | |
| Color: | Black |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | i7-1185G7 |
| CPU Speed: | 3 GHz |
| CPU Max Speed: | 4.8 GHz |
| CPU Core: | Quad-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 32 GB |
| Memory Speed: | |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 256 GB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory: | Shared Memory |
| Graphics Type: | Integrated Graphics |
| Display | |
| Screen Size: | 14" |
| Touchscreen: | Yes |
| Native Resolution: | 1920 x 1080 |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | No |
| Network WLAN: | 802.11ax Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 5.1 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Pro |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 1 x USB Type-A (USB 3.2 Gen 1) 2 x USB Type C Thunderbolt 4 (Supports DisplayPort and Power Delivery) |
| Video Port: | 1 x HDMI 2.0 port |
| Audio Port: | 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone |
| Mic: | Dual Array microphones |
| Speaker: | 2 x 2 W Build in Speakers |
| Webcam: | 1080p |
| Keyboard: | 79-Key Notebook Keyboard with Backlight |
| Mouse Pad: | Multi Touch |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | 65 W with USB Type-C |
| Power Battery: | 4-Cell: 63 Wh |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 7.87" x 12.07" x 0.67" |
| Weight: | 2.48 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Laptop and Power Adapter |





