Description
- 11th Generation Intel Core i5-1145G7 (8 MB Cache, 4 Core, 8 Threads, 2.60 GHz to 4.40 GHz, 17.5 W) │ Intel Iris Xe Graphics
- 16 GB, 1 x 16 GB, DDR4, 3200 MHz │ 512 GB SSD, Gen 3 PCIe x4 NVMe
- 15" FHD 1920 x 1080, 60 Hz, anti-glare, touch, 45% NTSC, 250 nits, wide-viewing angle
- Intel Wi-Fi 6 AX201, 2x2, 802.11ax, Bluetooth wireless card
- Windows 11 Pro
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | DELL |
| Model: | Latitude 5520 |
| MPN: | LATITUDE 5520-I010 |
| Platforms: | |
| Color: | Gray |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | i5-1145G7 |
| CPU Speed: | 2.6 GHz |
| CPU Max Speed: | 4.4 GHz |
| CPU Core: | Quad-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 16 GB |
| Memory Speed: | DDR4 3200 |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 512 GB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory: | Shared Memory |
| Graphics Type: | Integrated Graphics |
| Display | |
| Screen Size: | 15" |
| Touchscreen: | Yes |
| Native Resolution: | 1920 x 1080 |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | 10/100/1000Mbps |
| Network WLAN: | 802.11ax Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Yes |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Pro |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 2 x Thunderbolt 4 ports with DisplayPort Alt Mode/USB Type-C/USB4/Power Delivery 2 x USB A 3.2 Gen 1 port 1 x RJ45 Ethernet port |
| Video Port: | 1 x HDMI 2.0 port |
| Audio Port: | 1 x Universal audio port |
| Mic: | Dual-array microphones |
| Speaker: | Stereo speakers |
| Webcam: | 1080p |
| Keyboard: | Single point, backlit keyboard |
| Mouse Pad: | Multi Touch |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | 65W Type-C Epeat Adapter |
| Power Battery: | 3-cell, 42 WHr Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 9.30" x 14.09" x 0.78" |
| Weight: | 3.5 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Laptop and Power Adapter |





