Description
- Intel Core Ultra 7 155H (24 MB cache, 16 cores, 22 threads, 3.9 GHz up to 4.80 GHz) │ Intel Arc Graphics
- 32 GB: 2 x 16 GB (onboard), LPDDR5x, 6400 MT/s, dual-channel │ 1 TB, M.2 2230, Gen 4 PCIe x4 NVMe, SSD
- 16", FHD+ 1920 x 1200, 60 Hz, WVA with Dolby Vision, Touch, Glossy, 300 nit, 100% sRGB, ComfortView Plus
- Intel Wi-Fi 6E (2x2/160) Gig+ and Bluetooth 5.2
- Windows 11 Home
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | DELL |
| Model: | Inspiron Plus Evo |
| MPN: | i7640-7059BLU |
| Platforms: | |
| Color: | Blue |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Ultra 7 155H |
| CPU Speed: | 3.9 GHz |
| CPU Max Speed: | 4.8 GHz |
| CPU Core: | 16-Core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 32 GB |
| Memory Speed: | LPDDR5X 6400 |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 1 TB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | Intel ARC Graphics |
| Graphics Memory: | Shared Memory |
| Graphics Type: | Integrated Graphics |
| Display | |
| Screen Size: | 16" |
| Touchscreen: | Yes |
| Native Resolution: | 1920 x 1200 |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | No |
| Network WLAN: | 802.11ax Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 5.2 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Home |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 1 x Intel Thunderbolt 4.0 Power Delivery 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x SD Card Reader |
| Video Port: | 1 x HDMI 1.4 |
| Audio Port: | 1 x Headset Jack |
| Mic: | Dual Digital Microphone Array |
| Speaker: | Tuned speakers (with Intel graphics), audio processing by Dolby Atmos Core and Waves MaxxAudio Pro |
| Webcam: | Integrated Widescreen FHD 1080p Webcam |
| Keyboard: | Backlit Keyboard and Fingerprint Reader |
| Mouse Pad: | Multi Touch |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | 100W AC adapter, USB Type-C |
| Power Battery: | 90 WHr Battery |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 9.87" x 14.05" x 0.79" |
| Weight: | 4.19 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Laptop and Power Adapter |





