Description
- 28.2" 3:2 IPS Panel UHD 4K+ 3840 x 2560 at 120 Hz
- 5 ms Response Time | 2000:1 Static Contrast Ratio
- 400 nits Peak HDR Brightness | 1.07 Billion Colors with HDR10
- Display Pilot 2 | Coding Modes | USB-C Daisy Chain Support
- Built-In Speakers, USB Hub & Lighting | HDMI | DisplayPort | USB-C
| General | |
| Condition | Refurbished |
| Brand | BenQ |
| Model | RD280UG |
| MPN | RD280UG |
| Color | Gray |
| Manufacture Date | |
| Display | |
| Screen Size | 28.2" |
| Touchscreen | No |
| Native Resolution | 3840 x 2560 |
| Panel Type | IPS |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Display Colors | 1.07 Billion |
| Contrast Ratio | 2000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Curved | No |
| Adaptive Sync | |
| Interfaces & Ports | |
| Video Port | 1 x HDMI 2.1 1 x DisplayPort 1.4 |
| Audio Port | 1 x 1/8" / 3.5 mm |
| USB Port | 1 x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 with DP Alt Mode, USB PD 90 W [Charging] 2 x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 1 x USB-B 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 1 x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Power & Battery | |
| Power Consumption | |
| Peripheral | |
| Speaker | 2x 2 W Speakers |
| Webcam | |
| Mechanical Design | |
| Tilt | 2525° (-5 to 20°) |
| Rotation | 90° |
| Swivel | 30° (15 to 15°) |
| Height Adjustment | 5.9" / 150 mm |
| VESA Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Physical Characteristics | |
| Unpackaged Dimensions | 20.5" x 34" x 2.75" |
| Unpackaged Weight | 32.3 lbs |
| Included in the box | AC Power Cord, Monitor Display |







