Description
- 11th Generation Intel Core i7-1165G7 (2.8 GHz up to 4.7 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 4 cores, 8 threads) | NVIDIA GeForce MX350 (2GB GDDR5)
- 16 GB DDR4 SDRAM | 1TB M.2 NVMe PCIe SSD
- 15.6" FHD 1920 x 1080 IPS Display
- Wi-Fi 6 (802.11ax) | Bluetooth 5.0
- Windows 10 Home
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | ASUS |
| Model: | VivoBook S15 |
| MPN: | S532EQ-DS79 |
| Platforms: | |
| Color: | Silver |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | i7-1165G7 |
| CPU Speed: | 2.8 GHz |
| CPU Max Speed: | 4.7 GHz |
| CPU Core: | Quad-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 16 GB |
| Memory Speed: | |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 1 TB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | NVIDIA GeForce MX350 |
| Graphics Memory: | 2 GB |
| Graphics Type: | Dedicated Graphics |
| Display | |
| Screen Size: | 15.6" |
| Touchscreen: | No |
| Native Resolution: | 1920 x 1080 |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | No |
| Network WLAN: | 802.11ax Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 5.0 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 10 |
| Operating System Version: | Home |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 1 x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2 x USB-A 2.0 1 x Thunderbolt 4 (Supports DisplayPort and Power Delivery) |
| Video Port: | 1 x HDMI 1.4 |
| Audio Port: | 1 x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Mic: | Built-in microphone |
| Speaker: | Built-in speaker |
| Webcam: | HD camera with IR function |
| Keyboard: | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key |
| Mouse Pad: | Multi Touch |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | 65 W |
| Power Battery: | 42 WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 9.06" x 14.1" x 0.72" |
| Weight: | 3.97 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Laptop and Power Adapter |







