Description
- Intel Core 7 Processor 150U 1.8 GHz (12MB Cache, up to 5.4 GHz, 10 cores, 12 Threads) | Intel Graphics
- 16GB DDR4 (8GB DDR4 on board + 8GB DDR4 SO-DIMM) | 1TB PCIE G4 SSD
- 15.6" Full HD (1920*1080) Touch 16:9 aspect ratio; 60Hz refresh rate; 250nits
- Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth 5.2
- Windows 11 Home
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | ASUS |
| Model: | Vivobook |
| MPN: | F1504VAP-IH79T |
| Platforms: | |
| Color: | Silver |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Core 7 Processor 150U |
| CPU Speed: | 1.8 GHz |
| CPU Max Speed: | 5.4 GHz |
| CPU Core: | 10-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 16 GB |
| Memory Speed: | |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 1 TB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | Intel |
| Graphics Memory: | Shared Memory |
| Graphics Type: | Integrated Graphics |
| Display | |
| Screen Size: | 15.6" |
| Touchscreen: | Yes |
| Native Resolution: | 1920 x 1080 |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | No |
| Network WLAN: | 802.11ax Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 5.2 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Home |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 1 x USB 2.0 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Video Port: | 1 x HDMI 1.4 |
| Audio Port: | 1 x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Mic: | Built-in array microphone |
| Speaker: | Built-in speakers |
| Webcam: | 720p HD camera with privacy shutter |
| Keyboard: | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key |
| Mouse Pad: | Multi Touch |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | 45W AC |
| Power Battery: | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 9.15" x 14.16" x 0.7" |
| Weight: | 3.75 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Laptop and Power Adapter |







