Description
- Intel Core Ultra 9 Processor 275HX 2.7 GHz (36MB Cache, up to 5.4 GHz, 24 cores, 24 Threads) | NVIDIA GeForce RTX 5070 GPU 8GB GDDR7
- 32GB DDR5-5600 SO-DIMM | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
- 18-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio IPS-level Anti-glare 240Hz/3ms Nebula display
- Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2+Bluetooth 5.4 Wireless Card
- Windows 11 Home
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | ASUS |
| Model: | ROG Strix G18 |
| MPN: | G815LP-IS96 |
| Platforms: | |
| Color: | Gray |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Ultra 9 275HX |
| CPU Speed: | 2.7 GHz |
| CPU Max Speed: | 5.4 GHz |
| CPU Core: | 24-Core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 32 GB |
| Memory Speed: | DDR5 5600 |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 1 TB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graphics Memory: | 8 GB |
| Graphics Type: | Dedicated Graphics |
| Display | |
| Screen Size: | 18" |
| Touchscreen: | No |
| Native Resolution: | 2560 x 1600 |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | 10/100/1000Mbps |
| Network WLAN: | 802.11be Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 5.4 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Home |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 3 x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery / G-SYNC 1 x Thunderbolt 4 support DisplayPort / power delivery 1 x RJ45 LAN port |
| Video Port: | 1 x HDMI 2.1 FRL |
| Audio Port: | 1 x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Mic: | Built-in array microphone |
| Speaker: | 2-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Webcam: | |
| Keyboard: | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB |
| Mouse Pad: | Multi Touch |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | 280W |
| Power Battery: | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 11.73" x 15.71" x 0.93" |
| Weight: | 7.05 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Laptop and Power Adapter |






