Description
- Intel Core Ultra 9 Processor 285K 2.5 GHz (36MB Cache, up to 5.7 GHz, 24 cores, 24 Threads)
- NVIDIA GeForce RTX 5070 TI 16GB
- 32GB DDR5 (2*16GB DDR5 U-DIMM) 5600MHz | 2TB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD
- Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth 5.4
- Windows 11 Home
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | ASUS |
| Model: | ROG G700 58L |
| MPN: | G700TF-IS978Ti |
| Platforms: | |
| Color: | Black |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Ultra 9 285K |
| CPU Speed: | 2.5 GHz |
| CPU Max Speed: | 5.7 GHz |
| CPU Core: | 24-Core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 32 GB |
| Memory Speed: | |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 2 TB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Graphics Memory: | 16 GB |
| Graphics Type: | Dedicated Graphics |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | 10/100/1000Mbps |
| Network WLAN: | 802.11ax Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 5.4 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Home |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 1 x RJ45 Gigabit Ethernet (rear) 4 x USB 2.0 Type-A 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (front); 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Video Port: | 2 x HDMI 1 x DisplayPort |
| Audio Port: | 1 x Headphone 1 x Mic in 3 x Audio jacks |
| Mic: | |
| Speaker: | |
| Webcam: | |
| Keyboard: | |
| Mouse Pad: | |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | |
| Power Battery: | |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 18.88" x 20.05" x 9.45" |
| Weight: | 40.39 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Desktop and Power Cables |






